Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Wskaźnik RMI

Zespolony wskaźnik kursu spełnia dwie funkcje integralne, służy do wskazywania pilotowi kursu magnetycznego bądź giroskopowego, namiaru magnetycznego oraz kątów kursowych radiostacji. Wskaźnik wyposażony jest w sygnalizację braku, zasilania i synchronizacji nadajnika indukcyjnego i giroskopu. Wskaźnik ma następujące charakterystyki parametryczne: — wartość działki elementarnej 2°, błąd przekazywania kursu ze stabilizatora giroskopowego mierzony na tarczy kursowej ±2°, błąd namiaru radiostacji przy współpracy z radiokompasem ±3°, zwiększona prędkość nadążania tarczy kursowej przy obrocie stabilizatora giroskopowego lub przy obrocie pokrętłem uzgodnienia 12°/s.

Konstrukcja zespolonego wskaźnika kursu magnetycznego i radiowego

1 — podziałka kursowych kątów radiostacji, 2 — wskazówka, 3 — oś wskazówki, 4 — pokrętło nastawiania kursu, 5 — nastawnik kursu, 6 — podziałka kursu magnetycznego, 7 — koło zębate nastawnika kursu, 8 — oś podziałki, 9 — pierścienie, 10 — reduktor, 11 — silniczek DID-0,5,
12 — kolektor, 13 — potencjometr, 14 — szczotka potencjometru, 15 — urządzenie krzywkowe, 16 — korpus przyrządu, 17 — selsyn, 18 — złącze wtykowe, 19 — tylna pokrywa przyrządu,
20 — kabel

Na długiej wydrążonej wewnątrz osi 3 jest osadzona tarcza kursowa 6 wskaźnika. Na końcu osi 8 połączonej na stałe z osią selsyna 17 typu A-54P, współpracującego z radiokompasem, jest zamocowana wskazówka 2 namiaru i kursu radiowego.

W przedniej części wskaźnika umieszczony jest sygnalizator braku zasilania będący małymi elektromagnesami z obrotową zworą. W przednim korpusie wskaźnika umieszczony jest mechanizm obrotu znacznika kursu 7, który uruchamiany jest przez wciśnięcie pokrętła 4. Dalej na osi stojana selsyna osadzone jest koło zębate mechanizmu ręcznego uzgadniania kursu. Podczas obrotu pokrętła poprzez przekładnię zębatą obracany jest stojan selsyna współpracującego z selsynem pomiarowym w stabilizatorze giroskopowym. Stojan ułożyskowany w korpusie 16, na jego osi jest zamocowany kolektor przekazujący poprzez szczotki sygnał do trójfazowego uzwojenia stojana. Na osi 8 jest osadzony wirnik selsyna oraz umieszczony kolektor 12 podający sygnał z jednofazowego uzwojenia wirnika do serwowzmacniacza stabilizatora giroskopowego.

W korpusie środkowym wskaźnika jest zamocowany silnik korekcyjny DID-05, 11, który poprzez przekładnię zębatą obraca oś wirnika. Silnik ten sterowany jest ze wzmacniacza wskaźnikowego umieszczonego na płytce drukowanej.

Selsyn 17 radiokompasu umieszczony jest w tylnym korpusie wskaźnika w taki sposób, że pokręcając odpowiednio trzema wkrętami znajdującymi się w osłonie wskaźnika można ustawić jego zerowe położenie.

Z prawej strony wskaźnika znajduje się pokrętło znacznika kursu 4 (pamięci), ułatwiającego utrzymywanie stałego kursu radiowego bądź magnetycznego. Kurs magnetyczny lub giroskopowy wskazywany jest na ruchomej tarczy kursowej 6 względem stałego indeksu. Namiar kursu radiostacji wskazywany jest za pomocą wskazówki 2 na tarczy kursowej l, a kąty kursowe radiostacji na dodatkowej stałej skali zewnętrznej 30. Skala ta jest zagęszczona w trzech miejscach, aby ułatwić wprowadzenie poprawki na wiatr podczas lotu na radiostację lub wykonywania kręgu nadlotniskowego. Grot wskazówki służy podczas lotu do radiostacji, krótszy koniec służy podczas lotu od radiostacji.


Podziel się tym wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites Więcej

Zostaw odpowiedź

Kanał YouTube

Flash Content