Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

ADF-Automatic Direction Finder

ADF

ADF (Automatic Direction Finder), radiokompas (radionamiernik pokładowy) wyznaczający automatycznie kierunek na stację nadawczą (radiolatarnię) i w sposób ciągły określający kąt kursowy obiektu. Wykorzystuje zasadę kierunkowego odbioru fal radiowych przez odbiornik sygnałów radiostacji. Stosowany w nawigacji lotniczej, morskiej, kosmicznej. Pomiar obarczony jest błędem ±5%.

ADF z NDB

Naziemne radiolatarnie NDB i radiokompas ADF tworzą razem jeden z najstarszych systemów nawigacyjnych. Odbiornik pokładowy systemu NDB, czyli radiokompas, po dostrojeniu do częstotliwości radiolatarni wskazuje kąt kursowy na radiolatarnię NDB. Zakres częstotliwości odbiornika wynosi 150 do 1750 kHz – jest rozszerzony w stosunku do typowego zakresu NDB dla zachowania możliwości namierzania publicznych radiostacji średniofalowych.

Radiostacje małej i średniej częstotliwości używane przez ADF obejmują NDB, ILS radio beacon locators. Stacje NDB sa podzielone pod względem względem wyjściowej mocy:

  • Radiostacja L ma moc mniejszą niż 50 Watów,
  • Klasa M radiostacji o mocy 50 do 2,000 Watów;
  • Klasa H to radiostacja o mocy 2,000 albo więcej watów.
  • Nadajnik ILS jest umieszczony w pozycji takiej jak wyjściowy marker ILS.

ADF a warunki pogodowe

Fale radiowe wysyłane przez NDB maja duży zasięg, ale mogą być zakłócane opady deszczu, śniegu i burze. Kierunek rozchodzenia się fal radiowych może być zniekształcony przez odbicia od gór lub załamania na brzegach mórz.
Piloci używający ADF powinni pamiętać o jego ograniczeniach:
  • Fale radiowe odbite przez jonosferę wracają na ziemię 30 do 60 mil od stacji i mogą spowodować ,że wskaźnik ADF będzie się wahał. Efekt zmierzchu daje się we znaki najbardziej w czasie po i przed zachodem i wschodem słońca.
  • Góry i klify mogą odbić fale radiowe wytwarzając efekt terytorialny. Ponadto niektóre ze stoków mogą wykazywać właściwości magnetyczne ,których skutkami są nieokreślone wskazania. Piloci latający niedaleko gór powinni używać tylko mocnych stacji które dadzą pewny namiar kierunkowy, i nie powinni używać radiostacji ,które są wśród gór.
  • Gdy w pobliżu Nas jest burza ADF wskaże prawdopodobniej łuk piorunu niż radiostacje, ponieważ pioruny emitują fale radiowe, pilot nie powinien kierować się takim namiarem.

Antena

Radiokompas określa kierunek na radiolatarnię przy pomocy dwóch anten: anteny bezkierunkowej (odbiór sygnałów nie zależy od kierunku) oraz kierunkowej anteny ramowej. Antena ramowa jest obracana do momentu, gdy odbierany przez nią sygnał osiągnie minimum w stosunku do stałego sygnału anteny bezkierunkowej.

Podziel się tym wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites Więcej

Zostaw odpowiedź

Kanał YouTube

Flash Content