Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Archiwum kategorii ‘Człowiek’

Stres

Stres jest stanem dynamicznego napięcia emocjonalnego towarzyszącego człowiekowi poddanemu naciskom, presji, żądaniom pochodzącym z jego wnętrza lub z otoczenia” (Miller & Smith).

Przyczyny wywołujące stres zwane są „stresorami”. Definicja stresu nie jest łatwa, bowiem, te same przyczyny w zależności od sytuacji i psychicznej kondycji człowieka mogą go wywoływać lub nie. Stresorami mogą być przyczyny zewnętrzne lub wewnętrzne zarówno realne jak i domniemane. Zatem może to być przyczyna fizyczna (np. hałas, temperatura) psychosocjalna (np. praca, rodzina), fizjologiczna (np. zdrowie, głód, popęd seksualny) czy psychologiczna (np: stan psychiczny, nastawienie, oczekiwanie, wychowanie).

Objawami fizjologicznymi stresu jest pocenie się oraz wzrost częstotliwości pulsu, oddechu i wielkości …

Choroba dekompresyjna

Choroba dekompresyjna jest to zespół objawów dotykających osobę wystawioną na zbyt szybko zmniejszające się ciśnienie zewnętrzne. Jest wywołana pęcherzykami gazu tworzącymi się w tkankach organizmu. Najważniejszym czynnikiem inicjującym chorobę dekompresyjną zdaje się jednak być wzrost (z zarodzi gazowych) większych tworów gazowych w tkankach.
Może występować, gdy:

nurek zbyt szybko wynurzy się na powierzchnię bez zastosowania odpowiedniej prędkości i przystanków dekompresyjnych;
samolot po wystartowaniu dla bezpieczeństwa w kontrolowany sposób obniża w środku ciśnienie (samolot jest szczelny);
robotnik opuszcza keson lub kopalnię, do których wpompowano powietrze w celu pozbycia się wody.

Co ją powoduje ?
Powoduje ją rozpuszczony w tkankach ludzkich azot pod ciśnieniem cząstkowym 593 mm Hg, co odpowiada 78% ciśnienia atmosferycznego (760 mm …

Kanał YouTube

Flash Content