Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Archiwum kategorii ‘Radionawigacja’

ILS-Instrument Landing System

ILS (od ang. Instrument Landing System) – radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia.
System umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu od granicy zasięgu do – w zależności od kategorii systemu – pewnego punktu na ścieżce schodzenia lub do punktu przyziemienia na pasie startowym. Są 3 klasy – „kategorie” systemu ILS różniące się minimalną widzialnością, przy której możliwe jest lądowanie. Kategoria IIIC daje możliwość lądowania nawet przy warunkach 0/0 co oznacza 0 widzialności, 0 wysokości do chmur (zakrywających więcej niż połowę nieba).
System zapewnia kontrolę położenia w płaszczyźnie pionowej (kąt podejścia) i poziomej (kierunek), dodatkowo wyposażony jest w …

ADF-Automatic Direction Finder

ADF
ADF (Automatic Direction Finder), radiokompas (radionamiernik pokładowy) wyznaczający automatycznie kierunek na stację nadawczą (radiolatarnię) i w sposób ciągły określający kąt kursowy obiektu. Wykorzystuje zasadę kierunkowego odbioru fal radiowych przez odbiornik sygnałów radiostacji. Stosowany w nawigacji lotniczej, morskiej, kosmicznej. Pomiar obarczony jest błędem ±5%.
ADF z NDB
Naziemne radiolatarnie NDB i radiokompas ADF tworzą razem jeden z najstarszych systemów nawigacyjnych. Odbiornik pokładowy systemu NDB, czyli radiokompas, po dostrojeniu do częstotliwości radiolatarni wskazuje kąt kursowy na radiolatarnię NDB. Zakres częstotliwości odbiornika wynosi 150 do 1750 kHz – jest rozszerzony w stosunku do typowego zakresu NDB dla zachowania możliwości namierzania publicznych radiostacji średniofalowych.

Radiostacje małej i …

Kanał YouTube

Flash Content