Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Archiwum kategorii ‘Radionawigacja’

ILS-Instrument Landing System

ILS (od ang. Instrument Landing System) – radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia.
System umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu od granicy zasięgu do – w zależności od kategorii systemu – pewnego punktu na ścieżce schodzenia lub do punktu przyziemienia na pasie startowym. Są 3 klasy – „kategorie” systemu ILS różniące się minimalną widzialnością, przy której możliwe jest lądowanie. Kategoria IIIC daje możliwość lądowania nawet przy warunkach 0/0 co oznacza 0 widzialności, 0 wysokości do chmur (zakrywających więcej niż połowę nieba).
System zapewnia kontrolę położenia w płaszczyźnie pionowej (kąt podejścia) i poziomej (kierunek), dodatkowo wyposażony jest w …

ADF-Automatic Direction Finder

ADF
ADF (Automatic Direction Finder), radiokompas (radionamiernik pokładowy) wyznaczający automatycznie kierunek na stację nadawczą (radiolatarnię) i w sposób ciągły określający kąt kursowy obiektu. Wykorzystuje zasadę kierunkowego odbioru fal radiowych przez odbiornik sygnałów radiostacji. Stosowany w nawigacji lotniczej, morskiej, kosmicznej. Pomiar obarczony jest błędem ±5%.
ADF z NDB
Naziemne radiolatarnie NDB i radiokompas ADF tworzą razem jeden z najstarszych systemów nawigacyjnych. Odbiornik pokładowy systemu NDB, czyli radiokompas, po dostrojeniu do częstotliwości radiolatarni wskazuje kąt kursowy na radiolatarnię NDB. Zakres częstotliwości odbiornika wynosi 150 do 1750 kHz – jest rozszerzony w stosunku do typowego zakresu NDB dla zachowania możliwości namierzania publicznych radiostacji średniofalowych.

Radiostacje małej i …

Kanał YouTube

Flash Content